Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

21. Yüzyılda Eğitim ve Toplum (Eğitim Bilimleri Ve Sosyal Araştırmalar Dergisi)

Yıl 2013 , Cilt 2 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Dil bilimi ve kelime semantiğinde bazı türkçe kelimelerin çeşitli anlam değişmeleri

Yazar kurumları :
Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi1, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vaiz2
Görüntülenme :
1421
DOI :
Özet Türkçe :

Dil, toplumları etkileyen, düşüncelerle çok sıkı bir biçimde bağlantısı olan, kültürü ve dünya görüşlerini biçimlendiren fonksiyonel bir beşeri bir etkinlik alanıdır. Bir dildeki kelimelerin en uygun bir biçimde anlaşılması, açıklanması, yorumlanması süreçlerinde en önemli yere ve konuma sahip olan anlam fenomenleridir. Bir metni ise doğru ve sağlıklı bir tarzda anlayabilmek, açıklayabilmek ve yorumlayabilmek için her şeyden önce onu semantik bir tahlile tabi tutmak yöntemsel bir zorunluluktur. Bu makalede dil bilimi ile semantiğin kapsam ve muhtevasına değinildikten sonra kelime semantiğinde bazı Türkçe kelimelerin çeşitli anlam değişmeleri incelenmiştir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Language is a functional social activity domain that is closely related to ideas shaping culture and worldviews and influencing societies. Semantic phenomena occupy the most important place in the definition, comprehension and interpretation processes of words. It is a methodical necessity to analyze a text semantically in order to define, understand, explain and interpret it. This article proceeds by defining the content and scope of linguistics and semantics, and concludes with semantic analyses of connotation differentiation of some Turkish words.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :