Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 12 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Mamul yaşam dönemi maliyetlemesi

Yazar kurumları :
Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü1, Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü2,
Görüntülenme :
1144
DOI :
Özet Türkçe :

Son yıllara kadar üreticiler; maliyet yönetimini maliyet muhasebesinden ayrı düşünmüşlerdir. Konuya daha doğru bir bakış açısıyla doğrudan bakıldığında maliyet muhasebesinin, maliyet yönetimine bilgi sağlamak amacıyla yürütüldüğü görülmektedir. Bu çalışma ile mamul yaşam dönemi maliyetlemesi genel hatları ile tanıtılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Mamul yaşam dönemi maliyetlemesi üretici maliyetleri olarak kabul edebileceğimiz (a) araştırma-geliştirme maliyetleri, (b) pazarlama, satış ve dağıtım ile dizayn maliyetleri ve (c) üretim maliyetlerinin yanı sıra kullanıcı maliyetleri olarak kabul edebileceğimiz (i) işlem maliyetleri, (ii) bakım maliyetleri ve (iii) elden çıkarma maliyetlerinin toplamını mamulün gerçek yaşam dönemi maliyetleri olarak esas alır. Ayrıca özellikle kullanıcı maliyetlerinde paranın zaman değerinin de hesaplamalara dahil edilmesini savunur.

Özet İngilizce :

Until recent years producers has dealt with cost management separated from cost accounting. Actually if it is analyzed carefully, it will be seen that cost accounting is operated to provide data to the cost management. This study aims to define and explain the life cycle costing. Life cycle costing includes producing cost those are; (a) Research and Development costs, (b) marketing, selling, distributing and design costs, (c) and also user costs which are i) transaction costs, ii)maintenance costs and iii) disposal costs. Life cycle cost, also, asserts that time value of money has to be considered in accountings.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :