Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

International Journal of Environmental and Science Education

Yıl 2010 , Cilt 5 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

A case study of science teacher candidates’ understandings and actions related to the culturally responsive teaching of ‘other’ students

Yazar kurumları :
A1
Görüntülenme :
501
DOI :
Özet Türkçe :

The purpose of this explanatory case study using critical theory as a philosophical lens was to focus on two science teacher candidates' understandings of Otherness and their culturally responsive teaching (or the lack thereof) of students they believe are the ‗Others'. The researchers found that even though the participants had different goals for their students, they were not responsive to some of their students because of the students' culture, race, and/or ethnicity. Both of the participants believed their science teacher education program had shortcomings and did not provide all of the needed experiences for them to be successful in their science teaching of the ‗Other' students.

Özet İngilizce :

Eleştirel teoriyi bir felsefi lens olarak kullanan bu açıklayıcı vaka çalışması, iki fen öğretmen adayının diğerlerini anlamasını ve onları diğerleri şeklinde algılayan öğrencilerin kültürel olarak duyarlı öğretimine (veya diğerlerinin yokluğu) odaklanmıştır. Araştırmacılar, katılımcıların öğrencileri için farklı amaçlara rağmen öğrencilerinin kültürü, ırkı ve/veya etnicitisi nedeni ile bazı öğrencilerine duyarlı olmadıklarını bulmuşlardır. Katılımcıların her ikisi de fen öğretmen eğitimi programı bazı eksiklikleri olduğunu, diğer öğrencilerin fen öğretiminde başarılı olması için ihtiyaç duydukları tüm tecrübeleri sağlamadığına inanmaktadırlar.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :