Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

şehirlerin turistik bir ürün olarak pazarlanması, örnek şehirler ve türkiye’deki şehirler üzerine öneriler (derlemeden oluşmuş bir uygulama)

Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi1, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu2
Görüntülenme :
1044
DOI :
Özet Türkçe :

Son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte ülkeler, turizmden elde ettikleri gelirleri üst noktalara taşıyabilmek için birbirleriyle kıyasıya rekabet etmektedir. Ülke yöneticileri de bir ülkenin tamamını değil, ülkenin sahip olduğu her yörenin birer destinasyon olarak pazarlanması kavramına ağırlık vermeye başlamışlardır. Bu noktadan hareketle ülkeler sahip oldukları şehirleri turistik açıdan pazarlamaktadır. Yapılan bu araştırmanın amacını şehirlerin turizm açısından pazarlanmasının öneminin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma 3 bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde şehir pazarlamasının önemi ve şehir pazarlanmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde şehir pazarlanmasına yönelik dünyada başarılı olan şehirler incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise Türkiye’deki şehirlerin şehir pazarlaması açısından eksiklikleri ortaya konularak yapılması gerekenlere yönelik tavsiyeler sunulmuştur.

Özet İngilizce :

In recent years with the acceleration of tourism, countries are in a cut-throat competition in order to increase their income. On the other hand, country leaders have begun to give importance on destination marketing rather than whole of country marketing. At this point countries focus on marketing efforts for their cities in terms of tourism. The purpose of this study is to determine the importance of city marketing for tourism. The study contains three parts. In the first part of the study we sought that the importance of city marketing were focused, and the factors which need special attention during city marketing were given. In the second part successful examples of the world on city marketing were analysed. Finally in the last part of the study deficiencies of city marketing in Turkey were tried to be determined and recommendations through city marketing were given.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :